osteoporoza

osteoporoza Adík2+ 15.05.2023 10:51:18 #481
Dobrý den pane Nový,

obracím se n a Vás s prosbou o radu:

jsem žena, 62 let, 59kg, 162cm
očkování C19 3 dávky
pracuji v kanceláři - sedavé zaměstnání , cca 7 měsíců zpět zkrácená prac. doba (4až 6 hodin)

od r.2020 (po zlomenině nártní kůstky) jsem v péči osteologické poradny - kostní metabolismus byl v normě,
jediná zvýšená hodnota byl Ca 2,57mmol/l,pouze režimová opatření a užívala jsem Caltrate a Vigantol

v r.2023 zhoršené výsledky denzitometrire ,kostní metabolismus OK, Ca 2,6mmol/l
lékařka mi předepsala BONVIVA, Vigantol a vitK2.

Zatím jsem s lékem nezačala a ráda bych se mu vyhnula.

Fyzicky se cítím dobře, občas záda pobolívají (přikládala jsem to sedavému zaměstnání).
V lonském roce se na mě zřejmě podepsalo více stresových stavů v práci a nemoc a úmrtí mamínky(91 let).
V té době jsem občas kouřila (5až10 týdně), více kávy asi 4/5 denně a také víno.
V té době jsem tměla problémy s vlasy ( nebarvím od r 2020 ale dost vypadávaly) a nehty ( štěpily se a lámaly).

Nyní už nekouřim, kávy cca 2 denně, alkohol příležitostně.
Stravování vcelku racionální - málo cukru, mám oblíbené jogurty, tvaroh, zeleninu, ovoce, polévky, vločky, vajíčka, maso občas libové a ryby.
Žádné alergie nemám.
Maminka i babička osteoporozou trpěly zřejmě také. Mamka se za cca 20 let zmenšila určitě o více než 10cm.

Zatím jen předem děkuji. Pokud byste mi mohl poradit jak ještě upravit režim a co doplnit, abych se těm lékům jako ibandronáty a bisfosfonáty mohla vyhnout,budu moc ráda.
Srdečně zdraví Alena

Přihlášení uživatele